Utazz Topival - Tippek kis és nagy felfedezőknek

ÁPRILISI JÁTÉK

 

 

Tudod a választ a kérdésekre? Küldd el e-mailben a megfejtéseket az utazztopival@gmail.com-ra, hogy sorsoláson vehess részt. A nyeremény egy Novohrad-Nógrád Geopark térkép, és egy hűtőmágnes a Salgói várról.

 

  1. Mi a méhek legfontosabb szerepe?
  2. Miért lehet azt mondani, hogy a méhek “született matematikusok”?
  3. Hány virágot kell meglátogatniuk a méheknek 1 kg méz elkészítéséhez?
  4. Milyen gyorsan tud repülni egy méh?
  5. Melyik a legdrágább mézfajta, és mennyibe kerül?
  6. Hogyan épül fel egy méhcsalád?
  7. Mit esznek a méhek?
  8. Mi a szerepe a méhpempőnek?
  9. Miért mondjuk a méhekre, hogy államalkotó rovarok?
  10. Hogyan lehet megkülönböztetni a méheket a darazsaktól?

Válaszok:

1. A mézelő méh az egyetlen rovar a világon, ami ételt szolgáltat az embernek. Legfőbb szerepük a természetben a hasznos beporzás! 

2. Kizárólag azonos méretű sejteket építenek.

3. A méhek általában 1 500 –  2 000 virágot látogatnak naponta. 1 kg mézhez több mint 2 millió jól mézelő virágot kell meglátogatniuk, kevésbé mézelőből akár 5 milliót is.

4. Repülési sebességük 25-40 km/h, attól függően, mennyire leterheltek az összegyűjtött nektárral.

5. A kilogrammonkénti 5000 eurós árával a törökországi „Elfek méz” a világ legdrágább nyalánksága. A méz  Sarıçayır völgyében található, 1800 méter mély barlangból származik. Az ásványokban gazdag környezet a méz összetételét is befolyásolja, amit sokak szerint gyógyszerként is használható. Az első kiló mézet egy árverésen 45 ezer euróért adták el egy ismeretlen vásárlónak. A következő kilogrammot egy évre rá egy kínai gyógyszerész szerezte be 28 800 euró kifizetése után. A finomságot egyébként ma már kilónként ötezer euró körüli összegért kínálják 170 vagy 250 grammos tégelyekben.

6. A méhek születéséről csodás videót készítettek már, de azt sokan nem tudják, hogy egy méhcsalád egy anyából, 24 ezer heréből, és 50-60 ezer dolgozó méhből áll. Mindenkinek megvan a maga feladata, az anyának, hogy gondoskodjon az ivadékokról petézés formájában, ami produktív időszakban akár 2000 pete is lehet. A heréknek mindössze az a feladatuk, hogy megtermékenyítsék a kikelt új anyát. A munkások teendője generációként oszlik meg.

7. A méhek tápláléka nektár és virágpor.

8. A méhpempő a természet antibiotikuma: erősít, táplál és regenerál. Erős antibakteriális, vírusellenes és immunerősítő hatása van. A méhek a királynőt táplálják a méhpempővel.

9. A méhfélék nagy része társas életet élő, államalkotó, szocializálódott rovar. Az államban élő méhek – mint általában az államalkotó rovarok – kasztokra tagolódnak. A királynő a rovarállam „feje”: ő alapítja a fészket, és ő az egyetlen szaporodásra alkalmas nőstény az államban. A királynő hozza létre a petéket. A herék a rovarállam hímjei, amelyeknek feladata a királynő megtermékenyítése, vagyis a királynővel együtt a szaporodásért felelnek. A dolgozók kivétel nélkül sterilis, ivarképtelen nőstények.

10. Darazsak. 15-20 mm hosszú, fekete-sárga rajzolatú, enyhén szőrös, hártyás szárnyú rovarok. A méhek kizárólag akkor szúrnak, ha veszélyeztetve érzik magukat és családjukat. Felismerni sárgásbarna színezetükről és szőrös testükről lehet őket.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!