Augusztus 2: A sör világnapja (Augusztus első péntekén)
„A sör a bizonyíték arra, hogy az Isten szeret minket, és azt akarja, hogy boldogok legyünk.”
/Benjamin Franklin/
A világ legnagyobb sörgyártó nemzete Kína, a második az USA, a harmadik pedig Brazília jelenleg. Globálisan a 4., s ezzel Európa legnagyobb sörgyártója Németország, ahol több mint 1300 sörgyár működik, és éves szinten több mint 5000-féle márkájú sört készítenek. A magyar sörpiacon a mennyiség helyett a minőség hódít. Bár a sörpiac folyamatosan átalakul, a sör népszerűsége töretlen. Nem véletlen, hogy a világon egyre több helyen tartják meg a sör világnapját augusztus első péntekén. Az ötlet 2008-ban egy amerikai sörözőből indult, azóta pedig már több száz országban ünnepelnek a barátság és a sör iránti szerelem jegyében.
www.origo.hu
Augusztus 9: Az állatkertek napja Magyarországon
“Bárcsak megértenék az emberek, hogy az állatok ugyanolyan kiszolgáltatottak, s ugyanúgy függenek tőlünk, mint a gyerekek; ezt a gyámságot ránk ruházták.”
/James Herriot/
“Egy nemzet nagysága és erkölcsi fejlettsége híven tükröződik abban, ahogyan az állatokkal bánik.”
/Mahatma Gandhi/
Az első állatkerteknek a mintegy 3000 évvel ezelőtti “állatgyűjteményt” tartják, melyet egy akkori kínai császár alapított és a “Tudás Kertjének” hívta. A mai értelemben vett állatkertek közül hazánkban a budapesti volt az első, amúgy pedig az 1752-ben megnyitott Schönbrunnit tartják a világ egyik legrégebbi állatkertjének. Ma a becslések szerint a Földön több mint 1000 ilyen intézmény működik.
Magyarország állatkertjei: a Fővárosi-, a Jászberényi Állat- és Növénykert, a Budakeszi Vadaspark, a Debreceni Állat-, Növénykert és Vidámpark, a veszprémi Kittenberger Kálmán Növény- és Vadaspark, a Miskolci Állatkert és Kultúrpark, a Gyöngyösi Állatkert- és Szabadidőpark, a Nyíregyházi Állatpark (Sóstó Zoo), a Pécsi Állatkert és Akvárium-terrárium, a Szegedi Vadaspark, a győri Xántus János Állatkert (Zoo Győr), a Kecskeméti Vadaskert és még ide sorolhatjuk a veresegyházi Medveparkot, a felsőlajosi Magán Zoo-t és a budapesti Tropicariumot. Az 1866. augusztus 9-én nyílt a Budapesti Állat- és Növénykert, amely az első állatkert volt Magyarországon. Ennek emlékére és az azóta alakult magyarországi állatkertek népszerűsítésére tartják évről-évre az Állatkertek Napját.
Augusztus 12: A fiatalok nemzetközi napja, Az elefántok világnapja
- “Tinédzser korodban az a legrosszabb dolog a világon, ha valamiben különbözöl a többiektől, de minél idősebb leszel, annál jobban megérted: éppen a jellegzetességed az erősséged, a fegyvered, a páncélzatod.”
/Cecelia Ahern/
” Az idősebb nemzedék általában kétféle módon kötődik a fiatalokhoz. Az egyik önmagát látja fiatalnak bennük, önmagát akarja fiatalnak megőrizni, a másik pedig irigyli őket, ennélfogva elveszti önmagát.”
/Gobbi Hilda/
1999 decemberében az ENSZ közgyűlése jóváhagyta a fiatalok ügyeiért felelős miniszterek világkonferenciájának azt a javaslatát, hogy augusztus 12. legyen Nemzetközi Ifjúsági Világnap. Az ENSZ szeretné felhívni a figyelmet a generációk közötti szolidaritásra mindenütt: a családban, a közösségekben, a nemzet egészében.
jelesnapok.oszk.hu
- “Az elefánt (…) szerintem konkrétan azért jött létre, hogy figyelmeztesse az embereket az idő múlására. Egy nagy ránc az egész. Az állatvilág órája.”
/Kemény Zsófi/
Elefántokkal kapcsolatos érdekességek:
* Az elefántoknak van a legnagyobb agyuk az állatvilágban. * A felnőtt hím elefántot bikának, a nőstényt tehénnek, a kis picikét borjúnak, csoportjukat pedig csordának hívják. * Ezek az állatok többféle hangot tudnak kiadni: fújtatás, trombitálás, fütyülés, morgás és egy dorombolás-féle hangot. * Egy felnőtt példány ormánya két ember testsúlyát is meghaladja. * Az elefántok ösztönösen jó úszók, ugyanis a mélyebb folyókon csak így tudnak átkelni és képesek hosszú távokat is megtenni. * A természetben kb. 40 évig, fogságban tartva azonban 50-70 évig is elélhetnek. * Az elefántok súlya akár 6 tonna is lehet. * Az elefántok nagy méretű füleik ellenére rosszul hallanak és az afrikai elefántok fülei nagyobbak, mint az indiaiaké. * Ezen állatok testének egyik legpuhább része a fülük hátánál van, és knuckle-nak, azaz „bognak” nevezik. Az elefántidomárok, az úgynevezett mahoutok a lábukat használják az irányításra, vagy a „bogon” keresztül utasítják az állatot. * Kínában az elefánt őshonos állat volt, melyet a fizikai és mentális erő és a hatalom jelképének tartottak. Ezenkívül a boldogság jelképének is tartják – és valószínű nemcsak azért mert az elefánton ülni és a boldogság szó a kínai nyelvben hasonlítanak egymáshoz…. * Az elefántok hihetetlen mértékű empátiára képesek, más fajokkal szemben is. * Az elefántok gyomra emésztés közben nagy zajt kelt, azonban képesek ezt a folyamatot felfüggeszteni, ha úgy ítélik meg, hogy a zaj felhívná a ragadozók figyelmét. * Az elefántok a legnagyobb szárazföldi emlősök. * Általában óránkénti 4 kilométeres sebességgel haladnak. * Napi 16 órát töltenek evéssel. * A mai elefántok nem a mamutok leszármazottjai.
Augusztus 12-e az Elefántok Nemzetközi Napja, az ormányos óriások ünnepe. Ünneplésre azonban már évek óta nincs lehetőség, ugyanis csak Afrikában évente közel 30 000 elefántot mészárolnak le az orvvadászok. Ennek oka az egyre intenzívebb illegális elefántcsont-kereskedelem, melynek becsült értéke évi 7 és 10 milliárd dollár között mozog.
wwf.hu
Augusztus 13: A balkezesek világnapja
“Mindegy, hogy képességeid mekkorák: fő, hogy a tőled telhető legjobbat formáld belőlük és általuk.”
/Weöres Sándor/
“Nincs hétköznapi történet, mert minden történet különleges és egyszeri, tüneményes és magával ragadó a maga borzalmasságában.”
/Száraz Miklós György/
” A saját képességeinkbe vetett bizalom képezi minden fejlődés alapját.”
/Ole Nydahl/
* Az emberek 85 százaléka jobbkezes, így nem csoda, hogy a balkezesek valahogy mindig kicsit különlegesebbek. * Kétszer annyi balkezes férfi van, mit nő, és minél később szül egy nő, annál valószínűbb, hogy balkezes gyermeke lesz. * A balkezesek sokkal többet használják a jobb kezüket, mint a jobbkezesek a balt. * Híres balkezesek: pl..: Barak Obama, Bill Clinton, Fidel Castro, Michelangelo, Leonardo da Vinci, Tom Cruise, Robert de Niro, Mark Wahlberg, Diane Keaton, Julia Roberts, Mark Twain, II.Erzsébet királynő, Bill Gates, Charlie Chaplin és még sorolhatnánk…* Középkori Európában üldöztek mindent és mindenkit, aki és ami eltért a szokványostól (vörös haj, testi vagy szellemi fogyatékosokat), így a balkezeseket is. Kirekesztés, szélsőséges esetben máglyahalál járt a balkezeseknek. * Az élsportolók között nagyon sok balkezes van. A balkezesek kiválóak a térbeli tájékozódásban, valamint a mozgásos folyamatokban gyakrabban viselkednek kiszámíthatatlanul, mint a jobbkezesek, és ezzel a sportban adódó helyzetekben előnyöket szereznek.
Egy balkezeseket tömörítő amerikai szervezet kezdeményezésére 1992 óta minden év augusztus 13-án ünnepeljük a Föld népességének csaknem 15 százalékát kitevő balkezeseket. Napjainkban egyre nagyobb figyelmet szentel a kereskedelem is a jelentős kisebbségnek; már több kifejezetten a számukra készült szerszámot és egyéb használati tárgyat lehet vásárolni.
jelesnapok.oszk.hu
Augusztus 20.: Az államalapítás és az Új kenyér ünnepe
Kányádi Sándor: Nagyanyó-kenyér
“Búzát vittem a malomba,
hej, de régen volt,
amikor még a Küküllőn
malom duruzsolt.
Megőröltem a búzámat,
lisztje, mint a hó,
Örült neki a ház népe,
kivált nagyanyó.
Sütött is az új búzából
olyan kenyeret,
illatára odagyűltek
mind a gyerekek.
Azóta is azt kívánom:
legyen a világ
olyan, mint a búza közt
a kék búzavirág.
Mindenkinek jusson bőven
illatos-fehér,
ropogósra sütött, foszlós
nagyanyó-kenyér!”
* Augusztus 20. Magyarország nemzeti ünnepe és hivatalos állami ünnepe az államalapítás és az államalapító Szent István király emlékére. A nap egyben a magyar katolikus egyház egyik – Magyarország fővédőszentjének tiszteletére tartott – főünnepe. * Ezen az ünnepen adományozzák a legtöbb állami kitüntetést, köztük a Magyar Szent István-rendet. Magyarország legrangosabb elismerését elsőnek Egerszegi Krisztina ötszörös olimpiai bajnok és Lámfalussy Sándor magyar jegybankár, „az euró atyja” vehette át 2013-ban. * 1083. augusztus 20-án I. László király VII. Gergely pápa engedélyével, a magyar püspökök, apátok és előkelők jelenlétében I. István király ezüstládába zárt ereklyéit nyughelyén, a székesfehérvári bazilikában oltárra emelte, ami I. István király szentté avatását jelentette. * Az 1848-as szabadságharc leverését követően, több mint 10 évig tilos volt Szent Istvánról megemlékezni, majd az 1867-es kiegyezést követően majd’ teljes fényét visszanyerte. * Tűzijátékot először 1927-ben láthatott az ünneplő tömeg a Gellérthegyről, egy évvel később a Szabadság téren felavatták az ereklyés országzászlót.
* Az Új kenyér ünnepe elég újkeletű, csak 1949. óta ünneplik. Az aratás, a beérés, az új búzából való első kenyér megsütésére utal. * Az első búzakenyerek kb. 7000 évvel ezelőtt jelentek meg, majd i. e. kb. 3000-ben Egyiptomban sütöttek először kenyeret kelesztéssel – előtte csak lepényszerű formája volt. * Az ókori kenyérkészítésben a görögök jeleskedtek leginkább, õk 70-féle kenyeret sütöttek. * Ahány hely, annyiféle kenyér: pl.: Indiában lehet naan, puri, bhakri, chapati, roti; a Közel-Keleten pita, lavash, matzo, barbari, baladi; Afrikában injera, khubz; Ázsiában roti canai, khanom buang. * 1874-ben Mechwart András feltalálta a Mechwart-féle hengermalmot, ami forradalmasította az õrlés technológiáját. Ezzel a magyar találmánnyal az egész világon nagy hírnévre tett szert. * A németországi Ulmban található a világon az egyik leggazdagabb gyûjteménnyel rendelkezõ Kenyérmúzeum.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: