2019.10.04. Az állatok világnapja
“Az állatok készen álltak a harcra, hogy bármi áron megtarthassák az életüket, amiről elvileg fogalmuk sincs, hogy az övék. “
/Robert Masello/
“A macska nem ravasz, a nyúl nem gyáva, a liba nem buta, a galamb nem szelíd, az oroszlán nem a vadon királya és a méh nem nyárspolgár. Nyugodjunk bele, hogy egészen más síkon mozognak, mint az ember és tulajdonságaik is egészen mások. Egy előnyük mindenesetre van az emberrel szemben: nem ismerik a nagyképűséget.”
/Bálint György/
“Egy olyan világban, amelyben a kardszárnyú és a palackorrú delfinek jól megkülönböztethető kulturális csoportokat hoznak létre, ahol a varjak eszközt használnak, a csimpánzok erkölcsi megfontolásra képesek, az elefántok empátiát éreznek, és még a szalamandrák és a pókok is mutatnak bizonyos személyiségjegyeket, ott nehéz azt érvekkel alátámasztani, hogy az emberi faj biológiailag bármilyen módon egyedülálló lenne.”
/Michael Brooks/
Az Állatok világnapja egész évre azt üzeni, hogy éljünk harmóniában a minket körülvevő élőlényekkel és a természettel. Érdemes ellátogatni a közeli állatkertekbe, vadasparkokba, hogy feltöltődjünk azokkal az élményekkel, amelyeket csak az állatok adhatnak nekünk.
programturizmus.hu
2019.10.12. Kolumbusz nap
“A tenger végén nem feneketlen szakadék van, hanem egy másik kontinens.”
/Kolumbusz Kristóf/
A Kolumbusz-nap során Kolumbusz Kristóf (olasz felfedező, utazó, tengerésztiszt) Újvilágba érkezésére emlékeznek meg az Egyesült Államokban. A Kolumbusz-nap szövetségi ünnep az USA-ban és állami ünnep a tagállamok többségében. Az ünnep 1937 óta hivatalos szövetségi pihenőnap.
A Kolumbusz-nap megítélése nem egyértelmű. Az ünnep az olasz származású amerikaiak körében a legnépszerűbb: az emléknap maga is az amerikai olaszok 1869-es San Fransiscó-i felvonulásából ered. Ugyanakkor az utóbbi időben az is felmerült, hogy Kolumbusz partraszállásának következményeképpen a bennszülött lakosság rengeteg szenvedés áldozata lett, és így az eseményt inkább egyáltalán nem kellene ünnepelni.
wkipedia.org
Érdekességek:
** Habár Kolumbuszt tekintjük “az igazi felfedezőnek”, valójában az izlandi Leif Erikson (már megkeresztelkedett) viking felfedező érte el a kontinentális Észak-Amerikát a 11. század elején.
** Genovai származását is ma már erősen vitatják. Egyes kutatók szerint katalán, görög, portugál vagy akár lengyel is lehetett.
** Nem maradt fenn a kenyerét kezdetben posztókészítéssel és térképmásolással kereső felfedezőről kortárs portré, így valójában fogalmunk sincs, hogyan nézhetett ki pontosan.
2019.10.16. A kenyér világnapja
“Az álmom néha kemény, keserű,
Kérges, barna, mint sokszor a kenyér,
De benne van az újrakezdés magja,
De benne van a harchoz új erő, –
De benne van az élet.”
/Reményik Sándor – Mindennapi kenyér/
“Tanulj tűrni, nélkülözni és a világnak sokféle örömeiről lemondani. Ha aztán még utóbb valaha kényelmesebb élet és puhább kenyér is jut részedül: annál ízletesebb lesz az, miután mértékkel élted életedet.”
/Edvi Illés Pál/
A svájci székhelyű Pékek Világszövetsége 2001-ben elhatározta, hogy október 16. legyen a kenyér világnapja. A nap célja, hogy bemutassa a világ legfontosabb élelmezési cikkének – az életfontosságú ásványi anyagokat tartalmazó, fontos energiaforrásnak: a kenyérnek a jelentőségét.
Régen az étkezés a táplálék felvételénél sokkal többet jelentett, a családi és emberi rend őrzésének naponta ismétlődő áhítattal körülvett alkalma volt. Ennek fontos részét képezte a kenyér tisztelete is, melynek nyomai a kenyér sütésétől kezdve a megszegésén át a kenyérmorzsák felhasználásáig fellelhetőek a különböző mágikus eljárásokban és hiedelmekben. (pl.: “Isten áldása” néven emlegették, nem volt szabad rálépni, eldobni, ha leesett a földre, meg kellett csókolni, de legalább ráfújni)
Érdekességek:
** Először az egyiptomiak sütöttek kelesztett kenyeret, i. e. kb. 3000 évvel.
** A németországi Ulmban található a világon az egyik leggazdagabb gyűjteménnyel rendelkező Kenyérmúzeum.
** Nyelvünkben 150 kenyérrel kapcsolatos szólás és közmondás él: pl.: “Kenyértörésre kerül a sor.”, “Kenyeret keres.”, “Megette a kenyere javát.”, “Kölcsönkenyér visszajár.”, “Madárlátta kenyér.”
** Létezik fehér-, teljes kiőrlésű búzalisztet/Graham-lisztet tartalmazó-, félbarna-, rozsos- és rozskenyér. Ezenkívül házi (kovászos) kenyér, baguette (hosszúkás francia), ciabatta (olasz cipó), fekete kenyér (savanykás német rozskenyér), kenyérlángos, naan (ázsiai élesztős lepényke), pászka (zsidók ünnepi kenyere), pita (lapos lepénykenyér görögöknél, törököknél), tortilla (mexikói kovász nélküli lepényke);
2019.10.18. A magyar festészet napja
“Behunyom a szemem, mivel látni akarok.”
/Paul Gaugin/
“Festményeimet megálmodom, majd álmaimat megfestem.”
/Vincent Van Gogh/
“Nem a kép tárgya a fontos, hanem a szellemi valóság, amely általa testet öltött.”
/Bernáth Aurél/
A magyar festészet napját 2002 óta rendezik meg ezen a napon. Azért október 18-án, mert ekkor ünneplik Szent Lukács, a festők patrónusának névnapját. Az évek folyamán országos, sőt határon túlra nyúló, többnapos rendezvénnyé nőtte ki magát a kezdeményezés.
Ez a nap a fény, a színek, a formák és ritmusok, az élő festészet ünnepe.
2019. október Az iskolai könyvtárak nemzetközi hónapja
“A könyvtár bizonnyal a legjobb egyetem.”
/Babits Mihály: Halálfiai/
“Hazára minden embernek szüksége van, persze, nem olyanra, amilyennek a primitív, melldöngető hazafi képzeli, olyanra sem, mint a vallásé, vagyis holmi túlvilági haza bágyatag ízelítőjére, nem, az embernek olyan haza kell, ahol talaj, munka, barátság, pihenés és szellemi befogadóképesség egyetlen természetes, kiegyensúlyozott és rendezett egészet, sajátos és egyéni világmindenséget alkot. A haza legjobb meghatározása: a könyvtár.”
/Eszterházy Péter/
Az Iskolai Könyvtárosok Nemzetközi Szervezetének (IASL) elnöke, dr. Blanche Wolls 1999-ben intézett először felhívást az Iskolai Könyvtári Világnap megszervezésére. Erre 1999. október 18-án került sor. Innentől kezdve minden év októberének negyedik hétfőjén ünnepelték ezt a napot a világ számos országában, iskolai könyvtárában, egészen 2008-ig. Ekkortól ugyanis egy teljes hónappá (október) bővült “a mozgalom”, évente más-más témát választva szlogenjüknek. Volt már “Kalandra fel!”, “Könyvtárunk ereje – tudásod veleje”, “Iskolai könyvtárak: Kulcs a múlthoz, jelenhez és a jövőhöz”, “Fejtsd meg a világod!” a szlogen. 2018-ban “Szeretem az iskolai könyvtáramat” volt a téma, az idén pedig a “Képzeld el! Álmodd meg!” mottó köré szerveződik. Ez a hónap különben jó alakalom arra, hogy hazai könyvtárak kapcsolatot vegyenek fel más országok iskolai könyvtáraival, megismerjék tevékenységüket, programjaikat, megemlékezzenek minden jóról, amit képviselnek.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: