Utazz Topival - Tippek kis és nagy felfedezőknek

JANUÁRI ÉRDEKESSÉG

JANUÁR – BOLDOGASSZONY HAVA – TÉLHÓ – FERGETEG HAVA

Az év első hónapja január, Janustól  (kapuk és átjárók istene) a rómaiak kétarcú istenéről kapta a nevét. Azt gondolták róla, hogy egyik arcával a múltba tekint, a másikkal a jövendőt köszönti. Őt tartották az égboltozat istenének is, aki reggel megnyitja az ég kapuit, este pedig bezárja.

A népi kalendárium szerint január neve tehát Boldogasszony hava. A 18.  században a magyar nyelvújítók a januárnak a Zúzoros nevet adták. Ősi magyar nevén (székely naptár szerint) Fergeteg hava. A meteorológusok Télhóként tartják számon. Az Avisurák szerint Medvetor hava.

Érdekességek:

** 1042 januárjában olyan hideg volt, hogy az állatok megfagytak az istállóban, a vetés elfagyott a földeken, emiatt szörnyű éhínség következett be.
** 1327-ben épp ellenkezőleg, olyan enyhe volt az év kezdete, hogy a gyümölcsfák január végén kivirágoztak, és pünkösd napján már arattak.
** Szörnyű hidegről szól a krónika 1485-ből, amikor Mátyás király Bécs ellen hadakozott. Akkor januárban a katonák tömegesen fagytak meg.

gyogyhirek.hu

VÍZKERESZT: (jan.6.)

Ezzel a nappal véget ér a karácsonyi ünnepkör, és megkezdődik a farsang, a hamvazószerdáig tartó több hetes, változó hosszúságú időszak. Vízkereszt napján Jézus megkeresztelkedését (a Jordánban) ünnepeljük.

E nap egyben a házszentelés időpontja is. A szokás a napkeleti bölcsekhez kötődik: Gáspár, Menyhárt, Boldizsár megjelent Jézus jászolánál, és kifejezték imádatukat a kisded előtt. A házszentelésre vagy  más néven koledára  már Mátyás király idejéből is van adat. Napjainkra visszaszorult, de egyes helyeken erre az alkalomra összegyűlnek a  rokonok.

Az első eset, amikor Jézus magával vitte a tanítványokat, a kánai menyeg­ző volt. A tanítványok számára meglehetősen különösnek hatott és attól, amit Keresztelő János a Messiásról prófétált, nagyon elütött. Az új tanító­mester egészen más volt, mint ahogyan elképzelték. Jézus ugyanis az örömünnepeket sem kerülte el.  A menyegző jelenete az a bibliai csodatétel, amelyben Jézus a vizet a násznép számára borrá változtatta. 

Ebben az ünnepben jelenik meg tehát a három szentírási szakasz (a kánai menyegző, valamint a napkeleti bölcsek látogatása a kis Jézusnál).

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!