Utazz Topival - Tippek kis és nagy felfedezőknek

JANUÁRI HÍRESSÉG

CSOHÁNY KÁLMÁN: (Pásztó, 1925. 01.31. – Budapest, 1980. 04.02.)

Kétszeres Munkácsy-díjas magyar grafikusművész, érdemes művész.

Salgótarjánban érettségizett. A második világháborút a csíki havasokban fakitermelőként élte át, 1945-46-ban Pásztón vasúti pályamunkásként dolgozott, 194647-ben Nagybátonyban volt szénbányász. 19471952 között a budapesti Képzőművészeti Főiskolán tanult. 1975-től haláláig a budapesti Képzőművészeti Szakközépiskolában tanított. Az 1960-as évek grafikus nemzedékének egyik meghatározó egyénisége volt. Rézkarcaintusrajzain és litográfiáin a népi szimbolika érzelem-gazdag, balladai tömörségű egyéni hangvétellel jelenik meg.  Könyvillusztrátori tevékenysége is jelentős, a magyar- és a világirodalom remekműveihez készített illusztrációkat (köztük Tamási Áron, Tersánszky Józsi Jenő, József Attila, Áprily Lajos, Kassák Lajos, Ilyés Gyula, Déry Tibor művei). Életéről és művészetéről 2010-ben Shah Timor készített filmet Elhagyott szárnyak címmel.

 

MADÁCH IMRE
(Alsósztregova, 1823.01.20/21. – Alsósztregova, 1864.10.05.)

Érdekességek: ** Madách születésnapja máig sokak számára rejtély. Mivel már másnap, január 21-én megkeresztelték, ez a dátum vonult be a történelembe, ám több okmány és kutató is állítja, hogy valójában január 20-án született a nagy író. Ezt jól bizonyítja nővére egy levele, de maga Madách is ehhez a dátumhoz ragaszkodott.

** Szüleinek ő az ötödik gyermeke. Atyja, idősebb Madách Imre császári és királyi kamarás, gazdag földesúr; anyja, Majthényi Anna, előkelő származású nemesasszony 

** 1860-as évek elején nagy meglepetés érte a magyar irodalmat. Megjelent Madách Imre drámai költeménye: Az ember tragédiája. A remekmű egy csapásra a nemzeti irodalom klasszikusai közé emelte szerzőjét. Több dráma után, 1856 és 1857 között írta meg a művet, melynek egyetlen változata maradt fenn. 1861-ben megmutatta Arany Jánosnak, aki elismerősen nyilatkozott róla és felajánlotta segítségét. Összesen 5718 alkalommal javított a műbe, de ezek többsége helyesírási hiba volt. Végül 1862 január környékén jelent meg az első kiadás, melyet a Kisfaludy Társaság pártoló tagjai kaptak meg. Január 30-án tagnak választották.

** Az ember tragédiájának egyik híres illusztrátora Zichy Mihály volt, aki 1885 és 1888 között – a harmadik szín kivételével – mindegyikhez készített rézmetszeteket. A Tragédiát több, mint 60 nyelvre fordították le.

** Házassága felesége hűtlensége miatt ment tönkre, mely örökre megviselte az írót, aki élete hátralévő részét leginkább anyjával és a mama társaságában töltötte.

** Hat idegen nyelven beszélt: németül, franciául, szlovákul, angolul, latinul és ógörögül.

funzine.hu

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!